Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika szanty

Szanty nad Jeziorem - Ośrodek wypoczynkowy Barbara Gródek nad Dunajcem

Żeglarstwo to nie tylko dyscyplina sportów wodnych czy też rodzaj turystyki. To także kultura, etyka, zasady które doskonale wpisują się w nasze życie.
Nierozerwalnym elementem żeglarstwa są szanty czyli jak podaje Wikipedia - pieśni pracy uprawiane na żaglowcach.

"Szanty nad Jeziorem"

W najściślejszym znaczeniu szanty to pieśni pomagające w pracy, w nieco luźniejszym za szanty uważane są wszystkie historyczne pieśni żeglarskie z minionych epok.

Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności.

Cechą charakterystyczną tekstów szant była ich sprośność, a imiona kobiet, najczęściej tych wprost z portu i okalających go dzielnic, nadawano np. szczególnie ciężkim przedmiotom, które trzeba było ruszyć, stąd do szant wkradały się refreny w stylu „mała Sally, ciągnij ją”.

Dziś szantami nazywa się także ogół pieśni i piosenek o tematyce żeglarskiej, włączając w to współczesną poetycką balladę marynistyczną oraz dzisiejsze piosenki żeglarskie.

Zespół "ZOŚKA C-DUR" przybliży Wam żeglarskie klimaty.

Zapraszamy na koncert "SZANTY NAD JEZIOREM"

Plakat szanty

Sam zespół pisze o sobie:

"Śpiewając sobie przy ogniskach miło spędzaliśmy czas aż pewnego dnia będąc na koncercie Shanties 1991 stwierdziliśmy "Tu nic się nie dzieje!!!". Porozmawialiśmy z Markiem Siurawskim (obecnie Szurawskim), który zalecił nam wzięcie udziału w jakimś zbliżającym się festiwalu. Tak się składa, że zaraz potem odbywał się Tarnowski "Bezan". Przygotowaliśmy kilka kawałków a capella i pojechaliśmy. Aha wcześniej z wielkim trudem wymyśliliśmy nazwę i tak zostało już do dziś. Byliśmy młodzi i pełni zapału, nasze niewykształcone głosy i góralski akcent w każdej pieśni bardzo się spodobał. Wszystko to w połączeniu z aranżacjami Benka urzekło Jury i zdobyliśmy Grand Prix."

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-25 15:26:33przez:
Opublikowano:2021-06-24 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:2023

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30