Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Bujne

Bujne

Bujne

Wieś Bujne znajduje się na Pogórzu Rożnowskim przy drodze wojewódzkiej 975 w obniżeniu grzbietu łączącego Majdan (518 m n.p.m.) z sąsiednim Ostryżem (447 m n.p.m.).

Miejscowość graniczy z wsiami: Bartkowa - Posadowa, Rożnów, Roztoka - Brzeziny oraz miejscowościami gminy Zakliczyn; Paleśnicą i Dzierżaninami. Powierzchnia wsi Bujne wynosi 2,43 km2, co stanowi ok. 2,75 % ogólnej powierzchni gminy. Liczba ludności to 131 osoby i jest to zaledwie 1,42 % wszystkich mieszkańców gminy. Bujne to najmniejsza wieś gminy zarówno obszarowo jak i pod względem zamieszkujących na jej terenie liczby osób.

Bujne sąsiaduje z Ciężkowicko-Rożnowskim Parkiem Krajobrazowym. Ta maleńka miejscowość posiada wysokie walory przyrodnicze wynikające z lesistego krajobrazu oraz ekologicznie czystego terenu. Miejscowość zapewnia ciszę i spokój oraz wspaniałe tereny widokowe. Jest to idealne miejsce na spacery i wycieczki rowerowe z daleka od zgiełku miast.

Cechą wyróżniającą miejscowość Bujne jest krajobraz i środowisko naturalne. Bujne to malownicza wieś otoczona licznymi lasami, wzgórzami z przepięknymi widokami. Ważną zaletą Bujnego są ekosystemy leśne. Są to lasy mieszane z przewagą dębu, buka, graba, jodły i sosny. Runo zbiorowisk leśnych jest niezwykle bogate, często z dużym udziałem gatunków chronionych i rzadkich. Pełno tu kurek, rydzy, maślaków, kozaków, prawdziwków czy osiczaków. Prawdziwy raj dla grzybiarzy i amatorów leśnych skarbów, jako że oprócz grzybów rosną również maliny, czarne jagody i inne leśne smakołyki.

Na terenie wsi rosną gatunki roślin chronionych m.in. wawrzynek wilcze łyko, skrzyp olbrzymi, parzydło leśne.

Krajobraz kulturowy wsi głównie tworzą kultywowane tradycje i obrzędy związane przede wszystkim z rokiem kościelnym. Wieś Bujne jest specyficzną miejscowością leżącą na pograniczu dwóch gmin należących do dwóch powiatów: nowosądeckiego i tarnowskiego. Mieszkańcy przynależą do trzech parafii: Podole, Dzierżaniny i Paleśnicy.

Bujne - fragmenty filmu promocyjnego z przełomu XX i XXI wieku.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-16 12:40:16przez:
Opublikowano:2021-02-16 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:6344

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30