Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

grafika do artykułu

Program stypendialny dla twórców ludowych „ Mistrz-Uczeń” pt. Młynarstwo tradycyjne

Projekt stypendialny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pod nazwą „ Mistrz-Uczeń” w temacie młynarstwo tradycyjne realizowany był od lipca do grudnia 2022 roku.

Mistrz młynarstwa - Ireneusz Grela

Mistrz młynarstwa, zawodowy nadmłynarz, pasjonat młynarstwa tradycyjnego, właściciel zabytkowego młyna na Dolnym Śląsku Ireneusz Grela w ramach projektu stypendialnego przekazał swojemu uczniowi Michałowi Winiarskiemu, właścicielowi zabytkowej osady młyńskiej, jednej z ostatnich istniejących na Sądecczyźnie unikatową wiedzę i umiejętności młynarstwa tradycyjnego.

Kurs Młynarski

W ramach projektu stypendialnego zrealizowane zostało przeprowadzenie kursu młynarskiego w zakresie podstawowej wiedzy młynarskiej. Współcześnie nie są prowadzone tego typu kursy młynarskie ze względu na fakt iż tradycyjne młynarstwo niemal całkowicie zanikło. W okresie do lat 60/70 XX wieku kursy młynarskie były prowadzone dla właścicieli prywatnych młynów gospodarczych. Umożliwiało to uzyskanie niezbędnej wiedzy z zakresu młynarstwa i uprawniało do obsługi
i prowadzenia młyna. Kurs obejmował w sumie 122 godziny zajęć kursowych z czego większość prowadzona była w młynie mistrza w m. Dobra.

Przeprowadzone były także zajęcia kursowe w młynie ucznia. Kurs młynarski uwieńczony został uzyskaniem dyplomu ukończenia kursu. Ponadto sporządzone zostały schematy przemiałowe młynów wiejskich ucznia w osadzie młyńskiej w m. Roztoka- Brzeziny. Zostały one sporządzone wspólnie przez ucznia i mistrza.

W ramach projektu zorganizowano w sierpniu festyn młynarski w młynie mistrza w Dobrej a także pokaz nakłuwania kamieni młyńskich podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Sądeckim Parku Etnograficznym lub w Osadzie Młyńskiej we wrześniu 2022 roku.

Podczas obydwu tych imprez odbyły się prowadzone przez mistrza i ucznia pokazowe przemiały, warsztaty edukacyjne oraz prelekcje na temat tradycyjnego młynarstwa.

Młyn w Dobrej

Młyn w Sądeckim Parku Etnograficznym

Młyn w Roztoce Brzezinach

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-12-19 13:59:30przez:
Opublikowano:2022-12-19 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:5016

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30