Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

Nasze Wydawnictwa

Przyroda Jeziora Rożnowskiego i okolic.

Książka autorstwa:
 • Andrzej Żabczyński
Zdjęcia:
 • Marek Nowakowski,
 • Grzegorz Tabasz,
 • Mariusz Kałyniuk,
 • Marcin Deker,
 • Andrzej Bara, 
 • Steffen Praetzlich
Wydawca książki
 • Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC z Nowego Sącza,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem.

Wydanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Okładka książki Przyroda jeziora Rożnowskiego i okolic.

Jezioro Rożnowskie - Gmina Gródek nad Dunajcem

Książka autorstwa:
 • Andrzej Krupczyński (tekst),
 • Marek Nowakowski (fotografie)

Okładka książki Jezioro Rożnowskie Gmina Gródek nad Dunajcem.

Zapraszamy nad Jezioro Rożnowskie
Gmina Gródek nad Dunajcem, wraz z jej największym atutem, Jeziorem Rożnowskim i jego obrzeżami, są miejscem relaksu i wypoczynku dla tysięcy amatorów sportów wodnych, kąpieli słonecznych i wędkarzy. Nieodpartym magnesem są: urozmaicona linia brzegowa, atrakcje przyrodnicze, zalesione stoki Pogórza, rejsy statkiem wycieczkowym, liczne ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe i kwatery agroturystyczne w okolicznych wsiach letniskowych.

Walory rekreacyjne nasz region zawdzięcza budowniczym zapory. Letników i wędkarzy przyciąga też drugie w tym rejonie - Jezioro Czchowskie.
Natura przy pomocy człowieka szczodrze wyposażyła gminę Gródek nad Dunajcem, której włodarze wraz z samorządami wchodzącymi w skład Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego, dbają o ochronę akwenu i jego okolic, rozbudowę bazy turystycznej, ekologię i estetyzację wsi letniskowych, urządzanie szlaków wędrownych i rowerowych.

W prezentowanym w niniejszym albumie terenie tkwi duży kapitał możliwości dla inicjatyw gospodarczych, inwestowania w infrastrukturę turystyczną i w efekcie uzyskania niemałych dochodów. Sprzyjają temu ważne przedsięwzięcia: odmulanie części jeziora i modernizacja drogi Brzesko - Nowy Sącz. Uważamy turystykę za arcyważną gałąź gospodarki, windującą do dobrobytu.

Zabiegamy o fundusze unijne, rządowe i wojewódzkie w celu rekultywacji całego akwenu rożnowsko-czchowskiego. Część robót widać już gołym okiem. Turyści mogą się już opalać na kilku nowych plażach, które powstały na ziemi wydobytej z jeziora. W zasięgu ręki jest wiele korzyści.

 • Po pierwsze - efekt ekologiczny, związany z powstrzymaniem degradacji ekologicznej określonych stref jezior.
 • Po drugie - poprawiamy ich retencyjność i w pewnym sensie żeglowność.
 • Po trzecie - pozyskujemy też nowe tereny, a będzie to nawet kilkanaście hektarów, na których poszczególne gminy pokuszą się chyba o stworzenie obiektów służących wygodzie przyjezdnym.

Korzyści odniosą również mieszkańcy, prowadząc chociażby usługi związane z turystyką. Na pewno cieszą się również wodniacy, którzy będą mogli pływać latem po całym Jeziorze Rożnowskim.

Koronny argument za - to poprawa czystości tego zbiornika, dzięki przebudowie infrastruktury wodno ściekowej.

Nasza gmina, region wokół jeziora, ziemia bogata w piękno przyrody i ludzkie talenty, szanująca tradycję ziemia gór i urokliwych lasów, licznych pamiątek przeszłości i dziwów przyrody, wyróżnia się aktywnością społeczną i gospodarczą mieszkańców. Warto zapoznać się bliżej ze znaczącym dziedzictwem kulturowym, kolorytem lokalnych atrakcji i gościnnością miejscowych gospodarzy, a przede wszystkim odpocząć i zażyć rekreacji.
Kto tu przyjedzie - z pewnością nie pożałuje!

Jezioro Rożnowskie i okolice.

Wydawca Mapy
 • Agencja Wydawnicza "Wit"s.c.; skala 1:40 000

Mapa Pogórza Rożnowskiego, obejmuje także całe Jezioro Rożnowskie.

Fasola z Doliny Dunajca

Książka autorstwa:
 • Lucyna Kmak (tekst),
 • Janina Molek (tekst),
 • Marek Nowakowski (fotografie)

Okladka książki Fasola z Doliny Dunajca.

Fasola z Doliny Dunajca, to kompendium wiedzy o fasoli zwanej popularnie "Piękny Jaś". Można się z tej książki dowiedzieć nie tylko jak uprawiać fasolę, kiedy ją zbierać i jak przechowywać, ale przede wszystkim, co z niej przyrządzić. A trzeba powiedzieć, że z fasoli "Piękny Jaś" można przyrządzić potrawy, o jakich się nam nawet nie śniło. Wspomnę tu tylko o pierogach z fasolą, torcie z fasoli, czy wreszcie o kiełbasie z fasoli! W książce tej znajdziecie Państwo w sumie około 100 ciekawych, niekiedy wręcz egzotycznych przepisów na danie z fasoli "Piękny Jaś". Dodam tylko, że wszystkie użyte składniki są ogólnie dostępne, więc nie powinno być większych problemów z pichceniem. Życząc smacznego, zachęcam do kupna tej ciekawej pozycji.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-17 11:13:29przez:
Opublikowano:2021-02-17 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:4271

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.