Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

Lipie

Lipie

Dawniej Wyżne i Niżne, wymieniane są z nazwy w dokumentach w roku 1629. Dzisiaj na stromych stokach góry Zawale istnieje tyko górna część rozległej wsi położonej kiedyś w dolinie Dunajca tam, gdzie obecnie  lśni srebrna tafla jeziora.

W XVII wieku Lipie było siedzibą senatorskiej rodziny Lipskich (zarządców dóbr starosądeckich Klarysek i państwa muszyńskiego). Przy drodze do górnej części wsi stoi drewniany krzyż z wizerunkiem Chrystusa, wzniesiony w połowie XIX wieku na miejscu dawnego cmentarza cholerycznego, a później  (w roku 1938) przeniesiony na rozdroże w związku z regulacją drogi do Tarnowa. W latach 1850, 1855, 1873 roku  cholera zwana „zarazą morową” zebrała swoje żniwo. Zmarłych na cholerę nie chowano na zwykłych cmentarzach, ale daleko za wsią na cmentarzach cholerycznych.

Lipie jest idealną miejscowością do pieszej i rowerowej turystyki.  Ze szczytów góry Zawale rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na całe Jezioro Rożnowskie i okolicę. Ciekawostką jest występowanie na stoku lasu położonego przy drodze wojewódzkiej siedliska przebiśniegów, tworzących na wiosnę piękny biały kobierzec kwiecia. W naturze znany jest on z lasów południowej i środkowej Europy. Gatunek bardzo popularny w uprawie ogródkowej,  rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia,  będący rośliną miododajną i leczniczą. W Polsce podlega ochronie gatunkowej.

Do spacerów po Lipiu o każdej porze roku zachęca delikatny szum strumyka mającego źródło pod Zbękiem. Na potoku tym znajduje się urokliwy wodospad, obok którego nie można przejść obojętnie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-17 11:35:32przez:
Opublikowano:2021-02-17 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:1280

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.