Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Staw a obok szopka.

Jelna

Jelna

Nazwa miejscowości – pierwotnie „Jedlna” ma charakter topograficzny i pochodzi od jodeł, które najprawdopodobniej porastały okoliczne wzgórza. W źródłach historycznych spotykamy na przestrzeni wieków różne jej postacie tj. Iedlna, Jedlna, Gyedlna, Gedlna, Jedlna.

Jelna początkowo nie była samodzielną miejscowością. Stanowiła część parafii Zbyszyce lub część majątków ziemskich należących do m.in. rodów Kępińskich, Stadnickich, Głębockich.

Jelna jest miejscowością graniczącą z miejscowościami gminy Korzenna i Chełmiec, położona  nieco na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych  nad Jeziorem Rożnowskim. Wieś ta to idealne miejsce dla turystów, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju. Gościnni mieszkańcy, czyste powietrze, doskonałe tereny do jazdy na rowerach górskich, pieszych wędrówek  gwarantują znakomity wypoczynek. Rozległy teren o zróżnicowanym stopniu nachylenia (w pobliżu wsi wznoszą się szczyty Kobylnica (579 m n.p.m.) i Zawale (518 m.  n.p.m.),  dobre drogi dojazdowe, piękne miejsca widokowe, szlak turystyczny - czerwony (Gródek nad Dunajcem – Kobylnica - Jelna – Klimkówka – Nowy Sącz) o długości około 14,7 km - wszystko to stanowi o uroku wsi. Przez miejscowość przepływa  potok Jelnianka wpadający do Jeziora Rożnowskiego w sąsiedniej wsi Sienna, tworzący urocze wodospady, odsłaniający tarasy wodne i łupkowy układ skał. Przy odrobinie szczęścia na potoku można spotkać całą rodzinę dzikich kaczek.

O dawnej świetności miejscowości Jelnej – gospodarności i zamożności mieszkańców świadczą zabytki: spichlerz z 1827 roku i  młyn z XIX w. (dwukrotnie, częściowo spalił się i został odbudowany w roku 1899) położony nad małym stawem, w okresie wiosenno – jesiennym okolonym dywanem kwiatów. Obecnie jest on teraz nieczynny, ponieważ drewniane koło zepsuło się. W środku widać ślady pożaru, jaki strawił obiekt. Na belce widnieje data 1908, lecz nie do końca wiadomo, co ta data symbolizuje. Dawniej w okolicy znajdowało się aż siedem takich młynów.

W miejscowości znajduje się Zespół Szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum, prężnie działający Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej świętujący 20 lecie swojej działalności w 2011 roku.

Sławni ludzie pochodzący z Jelnej:
Jan Magiera -  polski sportowiec, kolarz, dwukrotny olimpijczyk :Tokio (1964) i Meksyku (1968), trzykrotny mistrz Polski, specjalista w jeździe indywidualnej na czas.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-16 13:13:21przez:
Opublikowano:2021-02-16 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:1261

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30