Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika do koncertu

Koncert pieśni patriotycznych 2022 - RELACJA

"Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia.
Jedni sławili piękno jej krajobrazów..., inni zachwycali się bohaterstwem ludu, czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy
zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej dziś
chcemy mówić."


Takimi słowami rozpoczął się Koncert Pieśni Patriotycznych, który odbył się 13.11.2022 w Szkole Podstawowej w Przydonicy.
Koncert połączony był z kwestą na leczenie i rehabilitację Marka Matusika z Przydonicy.

 

 

Cel koncertu

Głównym celem koncertu była pomocy Markowi. Nasz młody bohater chorujący na mięsaka Ewinga najgorsze ma za sobą, ale czeka go jeszcze długa droga do odzyskania sił i powrotu do zdrowia. Jego leczenie i rehabilitację można było wesprzeć przez datki do puszek. Wszystkie uzbierane pieniądze 6734,70 złotych trafiły bezpośrednio do Marka i jego mamy.

Część pierwsza koncertu

  • W pierwszej części usłyszeliśmy „Piosenkę małego patrioty”, w oryginale wykonywaną przez Małą Orkiestrę Dni Naszych z płyty Piosenki Mądrych Dzieci.
    Na niedzielnym koncercie w wykonaniu przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Przydonicy, przygotowanych przez Panie: Alicję Próchnicką
    i Dorotę Maciaś. Wykonanie to zajęło I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Fundację Bratnia Dusza dla przedszkoli z powiatu sądeckiego.
  • Następnie usłyszeliśmy recytację wiersza Adama Asnyka „Da Bóg zasiąść w Polsce wolnej” w wykonaniu Dominiki Zięcina. W wierszu Asnyka jest
    obecna nuta patriotyczna, głosząca wiarę w siłę narodu i możliwość odzyskania niepodległości.

    Wiersz

Część druga koncertu

  • W drugiej części usłyszeliśmy utwory poświęcone życiu żołnierza w czasie walki na froncie, w okopach i odpoczynku, tęsknoty za domem i ukochaną.
    Pierwszy z nich to „Modlitwa obozowa”. Pieśń ta była pierwszą pieśnią żołnierską powstałą w okresie II wojny światowej. Autorem pieśni i kompozytorem muzyki był Adam Kowalski. W niedzielę wykonali ją dla nas Panowie: Łukasz Musiał, Piotr Różański, Paweł Mlyczyński, Bartosz Turek, Karol Tabaszewski, Jacek Cholewa, Andrzej Rosiek, Włodzimierz Biernacki, Bogusław Sadłoń i Marek Tabaszewski.
  • Następnie usłyszeliśmy piosenki znane z polskiego serialu: „Czterej pancerni i pies”.
    Mianowicie:
    • Od Rosyji jadę – Moja najmilejsza,
    • Oka,
    • 7 kompania.
  • Po części zarezerwowanej dla Panów, scenę objęły dziewczęta, uczennice i absolwentki Szkoły Podstawowej w Przydonicy, wykonując
    utwór Legiony. Jej prawdopodobnym autorem był kpt. Andrzej Brzuchal –Sikorski, który od roku był kapelmistrzem orkiestry I Brygady Legionów
    Polskich Józefa Piłsudskiego.
    Tą część koncertu zakończyła Natalia Zięcina w piosence: „Dziś idę walczyć mamo”. Jest to piosenka patriotyczna autorstwa Józefa Szczepańskiego, pseudonim Ziutek. Autor był Powstańcem Warszawskim, żołnierzem harcerskiego batalionu Parasol.
    pieśń
    Panowie
    dziewczyna

Część trzecia koncertu

  • W trzeciej części koncertu usłyszeliśmy utwory, które są odpowiedzią na strach, żal, tęsknotę walczących.
    Na początek „Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu Julii Sadłoń i Julii Jasińskiej. Pieśń ta jest hymnem żałobnym po utraconej miłości,
    datowanym na rok 1918.
  • Następnie na scenę weszli członkowie Chóru Parafialnego w Przydonicy, by zaśpiewać „Wojenko, wojenko”. Pieśń ta powstała w 1914 r.
    i opowiada o trudach frontowego życia i walki żołnierzy Legionów Polskich w czasie I Wojny Światowej.
  • Później usłyszeliśmy utwór „Hej, hej ułani”, pieśń wojskową anonimowego autorstwa, powstałą w XIX w. , do której słowa napisał Feliks Gwiżdż.
    Na koncercie w wykonaniu Marcina i Ani Tabaszewskich.
  • Na koniec tej części koncertu usłyszeliśmy utwory: Orzeł biały i Biały krzyż.
    Piosenka „Orzeł biały” oparta jest na autentycznej postaci Wojtusia Zalewskiego „Orła białego” , który walczył od pierwszych chwil Powstania Warszawskiego. Mając 11 lat poległ w koszarach policyjnych.
    Usłyszeliśmy utwór „Orzeł biały” w wykonaniu Magdaleny Tabaszewskiej oraz  „Biały krzyż”  piosenkę Czerwonych Gitar. Autorem słów jest
    Janusz Kondratowicz, a muzykę skomponował Krzysztof Klenczon. Na scenie w wykonaniu Patrycji Pancerz.
    Wykonwaczynie
    Chór Parafialny Przydonica
    rodzeństwo
    Magda
    Wokalistka

Część czwarta koncertu

  • W czwartej części usłyszeliśmy utwory dedykowane naszej Ojczyźnie i szeroko rozumianej Wolności. Zaczęliśmy „Tchnieniem wolności” zaśpiewanym przez Karolinę Małek. W oryginale utwór wykonywany jest przez Katarzynę Sawczuk i pochodzi ze ścieżki dźwiękowej serialu „Czas honoru”.
  • Następnie Magdalena Tabaszewska wykonała utwór „Póki Polska”. Słowa napisał Wojciech Kejne, a muzykę skomponował Włodzimierz Korcz.
  • Później Elżbieta Musiał wykonała utwór „Ojczyzno ma”. Pieśń ta została napisana w latach osiemdziesiątych XX w. tuż po ogłoszeniu stanu
    wojennego. Popularność zyskała dzięki Mszom Świętym za Ojczyznę ks. Jerzego Popiełuszki. Autorem słów jest ks. Karol Dąbrowski.
  • Na koniec tej części nasze dziewczyny wykonały piosenkę „Od morza aż do Tatr”, według słów Moniki Kluzy i Mateusza Kluzy.
  • Na zakończenie usłyszeliśmy wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Wiersz ten został wydany w tomiku „Pytania
    zadawane sobie” w 1954 r. należy on do liryki patriotycznej, a utwór ma formę osobistego wyznania podmiotu lirycznego. Na niedzielnym Koncercie Patriotycznym  zinterpretowany przez Martynę Matusik.
  • A na wielki finał usłyszeliśmy  „Wolność – Te Deum”. Utwór ten został po raz pierwszy wykonany podczas premiery widowiska „Imiona Wolności”
    w roku 2018. Wykonał go Marek Bałata. A w niedzielę w tej roli usłyszeliśmy wszystkich artystów występujących na scenie Szkoły Podstawowej w Przydonicy

    koncert patriotycznyWokaliści
    Dziewczyna
    Wszyscy uczestnicy

Na zakończenie koncertu organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy włączyli się do organizacji koncertu oraz wszystkim obecnym za wsparcie kwesty na leczenie i rehabilitację Marka Matusika.

„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów
dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Nadal będą głodni,
chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i
niewinności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.”

Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Relację z Koncertu Patriotycznego przygotowała Anna Mlyczyńska i Natalia Rosiek.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-11-15 11:07:53przez:
Opublikowano:2022-11-15 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:957

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30